NHL    KHL

MSJ 2013: Slovensko zakončilo turnaj prehrou 4:11!

Piatok, 04.01.2013 / Autor: Marek Kantorík
Zverenci Ernesta Bokroša nezvládli svoj posledný zápas na juniorskom svetovom šampionáte a rovesníkom z Fínska podľahli vysoko 4:11. V druhom dueli v skupine o záchranu vyhrali Nemci nad Lotyšmi 5:2 a budú naďalej hrať medzi elitou. V súboji o piatu pozíciu zvíťazili Česi tesne 4:3 nad Švajčiarmi

Skupina o záchranu:
Fínsko - Slovensko 11:4 (3:0, 4:3, 4:1)
Fíni mali v prvej časti hry streleckú prevahu a náš brankár, Adam Nagy, čelil až devätnástim strelám, zatiaľ čo jeho náprotivok Korpisalo iba piatim. Do kabín odchádzali „Suomi“ s pohodlným trojgólovým vedením. Skóre otvoril v štvrtej minúte Järveläinen, ktorý obišiel bránu a bekhendom poslal puk za Nagyov chrbát. Vzápätí nevyužil favorit duelu presilovú hru, no všetko si vynahradil v polovici deviatej minúty. Prečíslenie troch na jedného úspešne zakončil Salomäki. Slováci nevyužili na strelenie kontaktného gólu ani polminútovú presilovku o dvoch hráčov, a tak sa k slovu dostal opäť náš súper. Armia upravil strelou vinkla už na 3:0.

Do druhej dvadsaťminútovky sa do slovenskej bránky namiesto Nagya postavil Patrik Romančík, ktorý nezabránil fínskej kanonáde, a v priebehu 206 sekúnd trikrát inkasoval. Čisté konto mu už po 74 sekundách zmaril Barkov, na konci 23. minúty skóroval druhý raz Armia, ktorý o pár sekúnd neskôr zavŕšil hetrik. Po tomto góle sa do brány vrátil opäť Nagy. Slovenskí juniori sa prebrali až v polovici stretnutia po presnom zásahu Bruna Mráza. V 34. minúte sa Richard Buri prezentoval výstavnou strelou do vinkla a po ňom skóroval aj Andrej Bíreš. Divokú prestrelku v druhom dejstve zakončil Salomäki, ktorý využil presilovú hru.

V úvode tretej tretiny nevyužili zverenci trénera Bokroša presilovú hru, ale fínskeho brankára napokon prekonali. V 45. minúte šikovne vystrelil Bíreš. Slovenskú radosť pokazil Lehkonen, ktorý vrátil Fínom štvorgólové vedenie. Deviaty gól pridal pri vylúčení Bagina Teräväinen. Ešte predtým však zazvonilo brvno Nagyovej bránky po Salomäkiho strele. Ten istý hráč mal na hokejke ďalší presný zásah, ale hral so zdvihnutou hokejkou a hlavný rozhodca po telefonáte s videorozhodcom gól neuznal. Všetko si „Suomi“ vynahradili v závere zápasu. Aktívny Teräväinen zaznamenal desiaty presný zásah a bodku za zaujímavým stretnutím dal Määttä.

Nemecko – Lotyšsko 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)
V kľúčovom stretnutí Nemecko dokázalo poraziť Lotyšsko 5:2 a na juniorskom svetovom šampionáte sa predstaví aj o rok vo Švédsku. Naopak, Lotyši zostupujú a do elitnej desiatky sa vracajú Nóri. Lotyšskí reprezentanti sa ujali vedenia v šestnástej minúte po tom, čo Rancevs dotlačil puk za ležiaceho Cuppera. Nemci odpovedali šesť sekúnd po zmene strán. Strelecky sa presadil Rieder. V polovici duelu neskórovali Lotyši zo samostatného úniku, a tak Draisatl priklonil misky váh na nemeckú stranu. Štyri minúty pred koncom druhej tretiny zvýšil náskok Nemecka Kretschmann a v 46. minúte zaznamenal Draisatl svoj druhý gól v dueli. Zápas definitívne rozhodol Uvira štyri minúty pred koncom, ale bodku za zápasom dal v čase 58:32 Lotyš Nimanis.

Zápas o 5. miesto
Česko - Švajčiarsko 4:3 (0:1, 3:1, 1:1)
Českí reprezentanti zdolali v súboji o piatu priečku Švajčiarov a zopakovali svoj výsledok z vlaňajšieho šampionátu v kanadskom Calgary. O tesnej výhre 4:3 rozhodli Česi v druhej tretine, ktorú vyhrali o dva góly a svoj tesný náskok udržali až do konca zápasu. Duel však nezačali dobre a od piatej minúty prehrávali po góle SIbera vo vlastnom oslabení. Vyrovnávajúci gól zaznamenal český tím v úvode druhej tretiny, keď už po deviatich sekundách využil presilovú hru Jaškin. Chvíľu pred koncom druhej časti strhol vedenie na českú stranu Hyka, ale Švajčiari odpovedali bleskovým gólom Andrighetta. O štrnásť sekúnd neskôr Frk vrátil vedenie Čechom. V úvode tretej tretiny boli aktívnejší hráči helvetského kríža, ale česká obrana odolala. Naopak, v 51. minúte pridal štvrtý gól do švajčiarskej siete Hertl. Nádej dal Švajčiarom 62 sekúnd pred koncom Andrighetto, ale ani jeho gól už na výsledku nič nezmenil.