NHL    KHL

MSJ 2013: Slovácí sa zachránili, Lotyšov zdolali 5:3

Štvrtok, 03.01.2013 / Autor: Marek Kantorík
Slovenskí reprezentanti do dvadsať rokov zvíťazili vo štvrtok nad reprezentáciou Lotyšska 5:3 a definitívne si zabezpečili príslušnosť medzi hokejovou elitou aj na budúcoročnom juniorskom svetovom šampionáte.

Slovensko - Lotyšsko 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)
Góly: 15. Bíreš (Korím, R. Mráz), 31. Mikúš (Matis, Uhrík), 34. Daňo (Nechala), 55. Bíreš (Daňo, Čerešňák), 60. Daňo - 2. Ozolinš (Bukarts), 46. Jevpalovs (Blugers), 51. Kulda (Siksna, Jevpalovs)

Lotyši, najväčší adept na zostup, začal zápas z ostra a už v úvodnej minúte nahodil puk kapitán Siksna pred Nagya, ktorý jeho pokus iba vyrazil a pred slovenskou bránkou bolo rušno. V polovici druhej minúty vyústil tlak nášho súpera v úvodný gól zápasu, ktorý strelil Karlis Ozolinš. Slováci boli z rýchleho gólu očividne zaskočení a až v ôsmej minúte sa dostali k prvej vážnejšej príležitosti. Po vyhratom buly v útočnom pásme opečiatkoval Bagin brvno lotyšskej bránky. Slovensko malo v ďalších minútach navrch a od trinástej minúty malo výhodu presilovej hry. Tá však žiadnu zmenu nepriniesla, avšak ihneď po návrate Jelisejevsa na ľad vyrovnal Andrej Bíreš, ktorý na dvakrát prekonal ležiaceho Merzlikinsa.

V úvode druhého dejstva sa hra prelievala z jednej strany na druhú, no ani jedno z mužstiev si nevypracovalo väčšiu príležitosť. Diváci sa ďalšieho gólu dočkali až v 31. minúte. Tomáš Mikúš sám obišiel dvoch lotyšských hráčov a zakončil bekhendom. Prvý pokus ešte Merzlikins zlikvidoval, ale na druhý už nemal nárok. O dve minúty neskôr putoval na trestnú lavicu Jevpalovs a Slovensko ponúknutú výhodu využilo na strelenie tretieho presného zásahu. Naše vedenie zvýšil Marko Daňo presnou strelou do pravého rohu. Lotyši si následne zobrali oddychový čas a Mezrlikinsa v bráne vystriedal Punnenovs. V závere tretiny bol v permanencii aj Nagy. Pri strele Skuratovsa ho zachránila konštrukcia brány a niekoľko sekúnd pred druhou sirénou skvele zneškodnil aj pokus Ozolinša.

Lotyši sa od úvodu tretej tretiny snažili o zníženie a ich aktivita sa im nakoniec vyplatila. V 47. minúte prekonal Nagya Jevpalovs. Vzápätí poslali rozhodcovia na trestnú lavicu ďalšieho Lotyša, ale Slováci presilovú hru nezúžitkovali. Naopak, Mikúšov faul náš súper potrestal po sedemnástich sekundách vďaka Kuldovi. V 54. minúte boli na ľade šiesti slovenskí korčuliari, ale Lotyši sa pripravili o presilovku hneď po vhadzovaní. Viac priestoru pri nižšom počte hráčov hral do karát zverencom Ernesta Bokroša a Bíreš zaznamenal svoj druhý gól v dueli. V poslednej minúte sa Pobalťania snažili vyrovnať v hre bez brankára, čo sa im nepodarilo. V čase 59:13 dal bodku za stretnutím Daňo.

Slovenská reprezentácia si víťazstvom vybojovala príslušnosť medzi elitou aj na budúcoročných majstrovstvách sveta. Posledný duel na šampionáte v Ufe odohrá v piatok o 14:00 nášho času proti Fínsku.