NHL    KHL

MSJ 2013: Američania sa stali majstrami sveta

Sobota, 05.01.2013 / Autor: Jozef Struhár
Juniorskými majstrami sveta sa v roku 2013 stali hráči Spojených štátov amerických, ktorí vo finále zdolali Švédsko 3:1. Bronzové medaily nakoniec získali hráči Ruska, ktorí zdolali „javorové listy“ pomerom 6:5 po predĺžení.

FINÁLE
Švédsko – USA 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Už prvá tretina finálového zápasu priniesla pekný hokej so šancami na oboch stranách. Lepší boli hráči Spojených štátov amerických, ktorí boli aj bližšie k úvodnému gólu – v 13. minúte však Grimaldi trafil len tyčku. Kým Američania mali navrch, Švédi hrozili predovšetkým z protiútokov. Prvého gólu sme sa dočkali po 71 sekundách druhej dvadsaťminútovky, kedy sa vedenia ujali švédski hráči po góle Filipa Sandberga. Američania sa niekoľko minút trápili a nevedeli sa dostať do šancí, no v Rocco Grimaldi strelil svoje prvé dva góly na turnaji v 28. a 31. minúte, aby otočil stav zápasu na 2:1. Obhajcovia titulu mali do konca tretiny niekoľko príležitostí na vyrovnanie, no Gibson odolával. V tretej tretine sa Švédi snažili o vyrovnanie, kým americkí hráči pozorne bránili. Svoje vedenie ešte zvýšili gólom do prázdnej brány, ktorý vsietil Trocheck. Spojené štáty americké sa stali majstrami sveta po tretí raz v histórii.

Najužitočnejším hráčom sa stal Gibson + All-Star tím (msj2013.slovaknhl.sk)

O 3. MIESTO
Kanada – Rusko 5:6 PP (2:3, 2:1, 1:1, 0:1)
Boj o tretie miesto priniesol zaujímavý a vyrovnaný zápas, o ktorého víťazovi sa nakoniec rozhodlo v predĺžení. Lepší vstup do stretnutia mali ruskí hráči, ktorí sa behom úvodných piatich minút ujali vedenia 2:0 zásluhou presných zásahov Chochlačjova a Jakupova. Na rozdiel jediného gólu znížil Nugent-Hopkins, no Ďjakov poslal domácich opäť do dvojgólového vedenia. To pred zmenou strán skresal Huberdeau. V druhej tretine sa Kanade podarilo dvakrát vyrovnať. Gól na 3:3 strelil Scheifele a na presný zásah Mozera reagoval Murphy. Rusi sa opäť ujali vedenia už po minúte tretej dvadsaťminútovky, kedy svoj druhý gól v zápase dosiahol Jakupov. Predlženie vynútil v 51. minúte Ritchie. V ňom o triumfe Ruska rozhodol už po 95 sekundách Nikuškin. Kým Rusi oslavovali, Kanada sa musela zmieriť s faktom, že po prvý raz od roku 1998 nezískala medailu.